Tournament RESUlts 2019-2020
REVERE TOURNAMENT
Darren B - 1st Place in Original Oratory
Kaia O - 2nd Place in Storytelling
Chloe S - 3rd Place in Program Oral Interpretation
Brent S - 3rd Place in Children's Lit
GRACIA BURKILL TOURNAMENT
Chloe S - 1st Place in Program Oral Interpretation
Aryan C - 4th Place in Extemporaneous Speaking
Chloe S & Blake B - 4th Place in Duo Interpretation
Brent S - 6th Place in Children's Lit
LINCOLN-SUDBURY TOURNAMENT
Chloe S - 1st Place in Program Oral Interpretation
Maggie G - 5th Place in Extemporaneous Speaking
Darren B - 6th Place in Original Oratory
Anna H - Honorable Mention in Poetry
HOLLYFEST TOURNAMENT
Nobody to Finals but Abby E, Isabel U and Kaia O all got bids to the State Tournament!
NEWTON SOUTH TOURNAMENT
Abby E - 1st Place in Novice Oral Interpretation (Kiddie)
Clue - 3rd Place in Multiple Reading
Chloe S - 4th Place in Program Oral Interpretation
NSDA QUALIFYING TOURNAMENT
Chloe S - Qualified in Program Oral Interpretation
Blake B & Chloe S - 2nd Alternate in Duo Interpretation
NCFL QUALIFYING TOURNAMENT
Chloe S & Blake B - Qualified in Duo
Brent S & Maddy F - Qualified in Duo
Joseph A & Jack C - Qualified in Duo
Aryan C - Qualified in Extemp
Will G - Qualified in Extemp
Darren B - Qualified in Oratory
Ayah Y - Qualified in DP
MARDI GRAS TOURNAMENT
Ayah Y – 2nd Place in Play Reading
Anna H – 3rd Place in Program Oral Interpretation
Abby E – Semifinals in Children's Literature
STATE CHAMPIONSHIP TOURNAMENT
Chloe S - 2nd Place in Program Oral Interp
Will G - Semifinalist in Extemp
NSDA NATIONAL TOURNAMENT
Darren B - 1st Place in Original Oratory
Kaia O - 2nd Place in Storytelling
Chloe S - 3rd Place in Program Oral Interpretation
Brent S - 3rd Place in Children's Lit
GRACIA BURKILL TOURNAMENT
Chloe S - 1st Place in Program Oral Interpretation
Aryan C - 4th Place in Extemporaneous Speaking
Chloe S & Blake B - 4th Place in Duo Interpretation
Brent S - 6th Place in Children's Lit
LINCOLN-SUDBURY TOURNAMENT
Chloe S - 1st Place in Program Oral Interpretation
Maggie G - 5th Place in Extemporaneous Speaking
Darren B - 6th Place in Original Oratory
Anna H - Honorable Mention in Poetry
HOLLYFEST TOURNAMENT
Nobody to Finals but Abby E, Isabel U and Kaia O all got bids to the State Tournament!
NEWTON SOUTH TOURNAMENT
Abby E - 1st Place in Novice Oral Interpretation (Kiddie)
Clue - 3rd Place in Multiple Reading
Chloe S - 4th Place in Program Oral Interpretation
NSDA QUALIFYING TOURNAMENT
Chloe S - Qualified in Program Oral Interpretation
Blake B & Chloe S - 2nd Alternate in Duo Interpretation
NCFL QUALIFYING TOURNAMENT
Chloe S & Blake B - Qualified in Duo
Brent S & Maddy F - Qualified in Duo
Joseph A & Jack C - Qualified in Duo
Aryan C - Qualified in Extemp
Will G - Qualified in Extemp
Darren B - Qualified in Oratory
Ayah Y - Qualified in DP
MARDI GRAS TOURNAMENT
Ayah Y – 2nd Place in Play Reading
Anna H – 3rd Place in Program Oral Interpretation
Abby E – Semifinals in Children's Literature
STATE CHAMPIONSHIP TOURNAMENT
Chloe S - 2nd Place in Program Oral Interp
Will G - Semifinalist in Extemp
NSDA NATIONAL TOURNAMENT