Tournament RESUlts 2017-2018
YALE TOURNAMENT
Chelsea S - Semifinals in Original Oratory
Karan M - Quarterfinals in Extemporaneous Speaking
REVERE TOURNAMENT
Caroline M - 2nd Place in Chiildren's Literature
Chloe S - 3rd Place in Original Poetry
Colton C - 5th Place in Dramatic Performance
Aryan C - Finalist in Student Congress
DIGHTON-REHOBOTH TOURNAMENT
Chelsea S - 1st Place in Original Oratory
Caroline M - 2nd Place in Children's Literature
Jon C & Abby M - 3rd Place in Team Improv
Noah C & Aiden P - 4th Place in Team Improv
Aryan C - Finalist in Student Congress
GRACIA BURKILL TOURNAMENT
Chloe S - 1st Place in Children's Literature
Colton C - 2nd Place in Dramatic Performance
Karan M - 3rd Place in Extemporaneous Speaking
LINCOLN-SUDBURY TOURNAMENT
Karan M - 3rd Place in Extemporaneous Speaking
HOLLYFEST TOURNAMENT
Monsters, Inc. - 1st Place in Multiple Reading
Caroline M - 3rd Place in Children's Literature
Holy Musical, Batman - 4th Place in Multiple Reading
Chelsea S - 5th Place in Original Oratory
Chloe S - 5th Place in Original Poetry
Colton C - 6th Place in Dramatic Performance
Karan M - 6th Place in Extemporaneous Speaking
Giuliana Russo - Honorable Mention in Extemporaneous Children's Literature
The Team placed 11th out of 26 in Sweepstakes
NEWTON SOUTH TOURNAMENT
Caroline M – 1st Place in Children’s Literature
Monsters Inc. – 1st Place in Multiple Reading
Chelsea S – 2nd Place in Original Oratory (TOC Bid)
Chloe S – 5th Place in Children’s Literature
Thomas H – 5th Place in Novice Extemporaneous Speaking
The Team placed 9th out of 40 schools in Sweepstakes
COLUMBIA TOURNAMENT
Karan M – Semifinalist in Extemporaneous Speaking (7th Place)
Chelsea S – Semifinalist in Original Oratory (11th Place)
NSDA QUALIFYING TOURNAMENT
Chelsea S – Named New England District Student of the Year
Chelsea S – Second Alternate in Original Oratory
Aryan C – Second Alternate in Informative Speaking
CFL QUALIFYING TOURNAMENT
Jon Call & Abby Mann – Qualified in Duo Interpretation
Colton Chaney – Qualified in Dramatic Performance
Caroline Morgan – Qualified in Dramatic Performance
Karan Mehta – Qualified in Extemporaneous Speaking
Chelsea Sheldon – Qualified in Original Oratory
Afiah Somiah – Qualified in Dramatic Performance
Aryan C – First Alternate in Student Congress
Giuliana R – Second Alternate in Oral Interpretation of Literature
MARDI GRAS TOURNAMENT
Holy Musical, Batman - 2nd Place in Multiple Reading
Thomas Hollinger - 5th Place in Novice Extemporaneous Speaking
STATE CHAMPIONSHIP TOURNAMENT
Chelsea Sheldon – STATE CHAMPION in Original Oratory
Chelsea Sheldon – 1st Place in Double Entry Awards
Monsters, Inc – 2nd Place in Multiple Reading
Holy Musical, Batman – 4th Place in Multiple Reading
Team placed 10th in Sweepstakes out of 28 schools
NCFL NATIONAL TOURNAMENT
Chelsea Sheldon – Semifinalist in Original Oratory (Top 12)
Colton Chaney - Quarterfinalist in Dramatic Performance (Top 24)
Karan Mehta - Octofinalist in Extemporaneous Speaking (Top 48)
Chelsea S - Semifinals in Original Oratory
Karan M - Quarterfinals in Extemporaneous Speaking
REVERE TOURNAMENT
Caroline M - 2nd Place in Chiildren's Literature
Chloe S - 3rd Place in Original Poetry
Colton C - 5th Place in Dramatic Performance
Aryan C - Finalist in Student Congress
DIGHTON-REHOBOTH TOURNAMENT
Chelsea S - 1st Place in Original Oratory
Caroline M - 2nd Place in Children's Literature
Jon C & Abby M - 3rd Place in Team Improv
Noah C & Aiden P - 4th Place in Team Improv
Aryan C - Finalist in Student Congress
GRACIA BURKILL TOURNAMENT
Chloe S - 1st Place in Children's Literature
Colton C - 2nd Place in Dramatic Performance
Karan M - 3rd Place in Extemporaneous Speaking
LINCOLN-SUDBURY TOURNAMENT
Karan M - 3rd Place in Extemporaneous Speaking
HOLLYFEST TOURNAMENT
Monsters, Inc. - 1st Place in Multiple Reading
Caroline M - 3rd Place in Children's Literature
Holy Musical, Batman - 4th Place in Multiple Reading
Chelsea S - 5th Place in Original Oratory
Chloe S - 5th Place in Original Poetry
Colton C - 6th Place in Dramatic Performance
Karan M - 6th Place in Extemporaneous Speaking
Giuliana Russo - Honorable Mention in Extemporaneous Children's Literature
The Team placed 11th out of 26 in Sweepstakes
NEWTON SOUTH TOURNAMENT
Caroline M – 1st Place in Children’s Literature
Monsters Inc. – 1st Place in Multiple Reading
Chelsea S – 2nd Place in Original Oratory (TOC Bid)
Chloe S – 5th Place in Children’s Literature
Thomas H – 5th Place in Novice Extemporaneous Speaking
The Team placed 9th out of 40 schools in Sweepstakes
COLUMBIA TOURNAMENT
Karan M – Semifinalist in Extemporaneous Speaking (7th Place)
Chelsea S – Semifinalist in Original Oratory (11th Place)
NSDA QUALIFYING TOURNAMENT
Chelsea S – Named New England District Student of the Year
Chelsea S – Second Alternate in Original Oratory
Aryan C – Second Alternate in Informative Speaking
CFL QUALIFYING TOURNAMENT
Jon Call & Abby Mann – Qualified in Duo Interpretation
Colton Chaney – Qualified in Dramatic Performance
Caroline Morgan – Qualified in Dramatic Performance
Karan Mehta – Qualified in Extemporaneous Speaking
Chelsea Sheldon – Qualified in Original Oratory
Afiah Somiah – Qualified in Dramatic Performance
Aryan C – First Alternate in Student Congress
Giuliana R – Second Alternate in Oral Interpretation of Literature
MARDI GRAS TOURNAMENT
Holy Musical, Batman - 2nd Place in Multiple Reading
Thomas Hollinger - 5th Place in Novice Extemporaneous Speaking
STATE CHAMPIONSHIP TOURNAMENT
Chelsea Sheldon – STATE CHAMPION in Original Oratory
Chelsea Sheldon – 1st Place in Double Entry Awards
Monsters, Inc – 2nd Place in Multiple Reading
Holy Musical, Batman – 4th Place in Multiple Reading
Team placed 10th in Sweepstakes out of 28 schools
NCFL NATIONAL TOURNAMENT
Chelsea Sheldon – Semifinalist in Original Oratory (Top 12)
Colton Chaney - Quarterfinalist in Dramatic Performance (Top 24)
Karan Mehta - Octofinalist in Extemporaneous Speaking (Top 48)